‘Baví mě být’ VHL Syndrom

Srdečně Vás zveme na Vernisáž výstavy Věry Horváthové pod názvem „Baví mě být“, (VHL SYNDROM) která proběhne v rámci 21. ročníku Světového romského festivalu Khamoro.

Umelkyňa Věra Horváthová na výstave „BAVÍ MĚ BÝT alebo VHL SYNDROM” nám dovoluje nazrieť do jej osobného života pomocou foto-príbehov a videoinštalácie.
Výstava je postavená na scenári, ktorý sa lineárne a dejovo vyvíja. Je sprevádzaná osobnými výpoveďami a textami umelkyne. Dejovo začína jej vzťahom s otcom a predstavuje prvý rodinný zlom, čím bola choroba a vzápätí smrť jej mami. V tomto období sa Věra sama dozvedela, že trpí vzácným genetickým onemocnením. Věre bolo jasné, že sa jej a jej rodine následne zmenil celý svet. Túto realitu zlomu komentuje fotografiou, na ktoréj fajčí prvýkrát pred vlastným otcom. Výstava pojednáva ťažké životné otázky, ktoré však umelkyňa dokáže podať so sarkastickým nadhľadom. A práve ten je pre Věru nosnou životnou silou, ktorá jej osobne a celej jej výstave dodáva krásny manuál, ako ďalej pokračovať v optimizme a zároveň si uvedomovať svoje fyzické hranice. Je až poetické do akej miery sa na výstave „BAVÍ MĚ BÝT alebo VHL SYNDROM” dostávame cez osobný príbeh do vnútra česko-rómskej rodiny.

BIO:
Věra Horváthová sa narodila v rómskej rodine a od detstva na ňu vplývala jej mama, ktorá po revolúcii aktívne založila Rómskú organizáciu a pôsobila v svojej komunite, pre ktorú sa snažila získať medzinárodný hlas ako reflexiu na medzinárodný Rómsky Kongres, ktorý sa uskutočnil v apríli 1978 v Ženeve v Švajčiarsku.
Věra študovala na FAMU a na AVU v ateliéri Nové média I. u Tomáša Svobodu. Od roku 2005 sa aktívne zapájala a pracovala pre rôzne rómske neziskové organizácie ako intelektuálka a umelkyňa. Na Romea TV založila spolu s Davidom Tišerom prvé Rómske spravodajstvo “HIRI”. Od roku 2012 spoluzaložila skupinu “Romane Khale Panthera”, ktorá pôsobí na hranici umenia a aktivizmu. Věra vystavovala v Indii na projekte ArtSlant, v Rakúsku v Grazi, v Nemecku v Berlíne, vo Francúzsku v Štrasburgu a v Prahe v DOXe, na Ministerstve kultúry v Nostickom Paláci alebo v galerií Akadémie výtvarných umění GAVU.

Festival KHAMORO se stal jedním z nejvýznamnějších kulturních romských projektů nejen v České republice, ale v celé Evropě. Festival pořádá SLOVO 21, z. s. a Studio Production Saga, s.r.o a jako jeho organizátoři se snažíme přispět nejen k profesionální prezentaci romské kultury a umění, ale také zachytit aktuální témata týkající se postavení Romů.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 30. 5. 2019 v Galerii Artivist Lab v kampusu Hybernská od 17:00.

Kurátorka výstavy: Tamara Moyzes
Na své violoncello zahraje Johana Keltová.